شنبه - ۲۶-۰۳-۱۴۰۳
فلاکت دین یک باره هم بیان و هم اعتراض علیه فلاکت واقعی است.دین آه آفریده ستم دیده،دل جهانی بی دل،و روح شرایط بی روح است.افیون توده هاست

شوراها

گرایش کمونیسم شورایی

زردی من از تو سرخی تو از من!


گرایش کمونیسم شورایی
13-03-2023
404 بار خواندە شدە است

بە اشتراک بگذارید :


زردی من از تو سرخی تو از من!

 

ترانه ای که با زبانه های آتش رقص و پایکوبی و موسیقی و شادی و سرور همراه می‌شود و پایان سرمای زمستان و آغاز بهار را نوید می دهد.هم اکنون در دل خیزش چهارشنبه سوری هستیم.

چهارشنبه سوری از کهن ترین مراسم آیینی مردمان ایران زمین، پیش درآمدی برای جشن های نوروزی است. مردمان با برگزاری آن در شب آخرین چهارشنبه سال یعنی از غروب سه شنبه تا نیمه های شب به استقبال بهار میروند. مهمترین اصل این آیین کهن  برافروختن آتشی بزرگ و پریدن از روی آن است. باور بر این است که با این کار بیماری و سختی و پلیدی و ناپاکی را به آتش می سپارند و سرخی و نیرو و گرما را از آتش هدیه می گیرند. دود کردن اسفند، جارو سوزی، زاج سوزی ،سوزاندن وسایل کهنه و ریختن خاکستر آتش به بیرون خانه بخشی از کارهای این آیین بوده است، همچنانی که فال گرفتن کوزه شکنی قاشق‌زنی بخت گشایی و گره گشایی شال اندازی و غیره صورت های دیگری از مراسم جمعی در جغرافیای گسترده ایرانیان و در گذر زمان نقش های گوناگونی به این مراسم دیرپا و پرشور بخشیده است.

هم اکنون در بستر خیزش توده‌ای علیه حکام  زن ستیز اسلامی که در تمام دوران حاکمیت ضد بشری و ضد ملی خود علیه فرهنگ ها و آیین ها و دل خواسته های ایرانیان به دشمنی و کینه جویی برخاسته و برای محو آنها از هیچ تلاش و نیرنگ باز نایستاده اند،این آیین خجسته را همزمان با میلیون ها هم میهن در ایران و سراسر دنیا برگزار میکنیم. جشن بزرگ چهارشنبه سوری همچنان درد دل مردمان امید بهروزی و غلبه بر تاریکی و جهل وخرافه را زنده نگه میدارد .پاسداران سرکوبگری و استبداد و دیکتاتوری در سربزنگاه جنبش زن زندگی آزادی با یکی از گسترده ترین فراخوان ها و آمادگی ها برای برگزاری این آیین مردمی که ریشه در فرهنگ و تاریخ  ایرانیان از هر قوم و قبیله و زبان دارد ،مواجه شده اند ،بر خود می لرزند.

ما آتش می فروزیم بر فراز آن خیز برمیداریم و همه تاریکی ها و پلیدی ها و فرهنگ  ستیزی ها را در سرخی آتش های فروزان مان به خاکستر سردی تبدیل می کنیم و خاکستر آن را به زباله دان تاریخ روانه می سازیم.

گرایش کمونیسم شورایی

۲۲ اسفند ۱۴۰۱ خورشیدی/۱۳ آپریل ۲۰۲۳

 

اسم
نظر ...