پنجشنبه - ۱۰-۰۳-۱۴۰۳
فلاکت دین یک باره هم بیان و هم اعتراض علیه فلاکت واقعی است.دین آه آفریده ستم دیده،دل جهانی بی دل،و روح شرایط بی روح است.افیون توده هاست

شوراها

گرایش کمونیسم شورایی

حملات شیمیایی به مدارس دخترانه: سازمان حقوق بشر ایران بر لزوم تحقیقات بین‌المللی تاکید کرد


سازمان حقوق بشر ایران
09-03-2023
428 بار خواندە شدە است

بە اشتراک بگذارید :


حملات شیمیایی به مدارس دخترانه: سازمان حقوق بشر ایران بر لزوم تحقیقات بین‌المللی تاکید کرد

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۷ اسفند ۱۴۰۱:

حملات تروریستی شیمیایی به مدارس دخترانه طی روزهای گذشته شدت بیشتری یافته است. مقام‌های جمهوری اسلامی از ۲۳۰ مدرسه سخن می‌گویند، این در حالی است که بر مبنای آمار غیررسمی، تنها بین شنبه و دوشنبه (۱۳ تا ۱۵ اسفند) بیش از ۲۲۰ مدرسه هدف این حملات قرار گرفته‌اند.

در پی سه ماه بی‌عملی و مجموعه‌ای از رفتارهای متناقض مقام‌های رسمی  شامل تکذیب، سکوت هدفمند و مقصر دانستن معترضان، سرانجام روز دوشنبه ۱۵ اسفند علی خامنه‌ای، پس از فراخوان معلمان برای اعتراض، در این باره اظهار نظر کرد. او گفت کسانی «بلاشک» در این کار دست دارند و وعده اشد مجازات مرتکبان را داد. یک روز بعد، مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، از دستگیری «برخی افراد» در پنج استان خبر داد. پیشتر ابراهیم رئیسی، رئیس دولت در حکومت اسلامی ایران، مسمومیت دانش‌آموزان را «توطئه دشمنان» خوانده بود. 

سازمان حقوق بشر ایران با تاکید بر این‌که نهادهای امنیتی حکومت خود در رابطه با این حملات در مظان اتهام قرار دارند، هرگونه نتیجه‌ای را که در پی بررسی‌های غیرشفاف این نهادها حاصل شود، فاقد اعتبار می‌داند و بار دیگر بر لزوم تحقیقات مستقل بین‌المللی تاکید می‌کند. گام بعدی حکومت می‌تواند شامل بازداشت و اعتراف‌گیری اجباری از معترضان جهت انتساب حملات به آنان و سپس، صدور احکام اعدام برای ایشان باشد. 

محمود امیری‌مقدم مدیر سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: «شواهد تاکنون ظن نقش مستقیم یا غیرمستقیم حکومت در حملات شیمیایی علیه مدارس دخترانه را تقویت می‌کند. مسئولیت این حملات شیمیایی، قربانیان احتمالی و عوارض درازمدت احتمالی آن، برعهده خامنه‌ای و نیروهای تحت امر اوست، مگر آنکه عکس آن در تحقیقات مستقل بین‌المللی ثابت شود.» 

طی سه ماه اخیر رشته‌ای از حملات با عوامل شیمیایی به ده‌ها مدرسه دخترانه در شهرهای مختلف ایران صورت گرفته است. محمدحسن آصفری، نماینده مجلس و عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی علت مسمومیت دانش آموزان، روز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: «آمار ارائه شده تا دیروز درگیری ۲۵ استان کشور شامل تقریبا ۲۳۰ مدرسه می‌شود که به دنبال آن بیش از ۵۰۰۰ دانش آموز دختر و پسر مسموم شده‌اند از این آمار بیشترین مسمومیت مربوط به دختران و کمترین مربوط به پسران بوده است.»

این عضو کمیته حقیقت یاب مجلس در ادامه گفت: «آزمایش‌های مختلفی برای شناسایی نوع مسمومیت در حال انجام است تا علت مسمومیت مشخص شود؛ تاکنون اطلاعات خاصی به دست نیامده که براساس آن مشخص شود که نوع سم چه بوده است و یا این‌که این اقدامات از چه ناحیه‌ای صورت گرفته است.»

طی روز سه‌شنبه، مقامات رسمی طی سخنان متناقظی مدعی شدند که تعدادی از عاملان حملات به مدارس دخترانه را بازداشت کرده‌اند. مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در این خصوص گفت: «براساس اقدامات اطلاعاتی و تحقیقاتی در پنج استان تعدادی از افراد شناسایی و دستگیر شدند و تحقیقات آغاز شده و به محض اینکه نتایج روشنی بدست آمد، اعلام خواهد شد.»

اولین مورد مسمومیت دانش آموزان در تاریخ چهارشنبه ۹ آذر ماه در مدرسه دخترانه نور، واقع در محله یزدانشهر قم گزارش شده بود. در جریان این حمله دست‌کم ۱۸ دانش آموز مسموم شدند.

به گزارش وبسایت روزنامه شرق، تنها در روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ماه، به بیش از ۲۵ مدرسه در ۱۵ استان حمله شیمیایی شده بود.

در این رابطه شامگاه دوشنبه ۱۵ و صبح سه‌شنبه ۱۶ اسفند ماه، اعتراضات گسترده اولیای دانش آموزان، معلمان مدارس و دانشجویان در شهرهای تهران، شیراز، سنندج، مشهد، کرج، تبریز، بابل، اردبیل، مهاباد، یزد و رشت گزارش شده است.

طبق ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دست‌کم در چهار شهر سنندج، بابل، نیشابور و تهران اعتراض معلمان، اولیای دانش آموزان و دانشجویان با برخورد خشونت بار پلیس همراه بود.

در این رابطه، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران گزارش داد که در پی تجمع معلمان و خانواده دانش‌آموزان مقابل اداره کل آموزش و پرورش سنندج در روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند ماه که در اعتراض به حمله‌های شیمیایی به مدارس برگزار شد، ۶ نفر از اعضای هیئت مدیره معلمان سنندج بازداشت شدند و دو نفر دیگر از معلمان مورد اصابت گلوله ساچمه‌ای قرار گرفتند.

پیشتر احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی که از قضا خود متهم به تروریسم در سطح بین‌المللی است، گفته بود که هیچ سرنخی در این باره در اختیار نیروهایش نیست! 

رفتارها و سخنان مسئولان جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که اساسا عزم و اراده جدی برای برخورد با این مسئله وجود ندارد. از این رو، واکنش قوی جامعه جهانی برای جلوگیری از خانه‌نشین شدن دختران دانش‌آموز ضروری است.

اسم
نظر ...