سه شنبه - ۰۲-۰۵-۱۴۰۳
فلاکت دین یک باره هم بیان و هم اعتراض علیه فلاکت واقعی است.دین آه آفریده ستم دیده،دل جهانی بی دل،و روح شرایط بی روح است.افیون توده هاست

شوراها

گرایش کمونیسم شورایی

وکلای توماج صالحی از لغو حکم اعدام او خبر دادند


اخبار روز
22-06-2024
66 بار خواندە شدە است

بە اشتراک بگذارید :


وکلای توماج صالحی از لغو حکم اعدام او خبر دادند

  • اخبار روز

دو وکیل توماج صالحی، رپر معترض ایرانی از لغو حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر داده‌اند.

مصطفی نیلی، یکی از وکلای توماج صالحی به خبرگزاری ایلنا گفته است که حکم اعدام آقای صالحی در دیوان عالی نقض شده است.

امیر رئیسیان، دیگر وکیل او هم در شبکه ایکس نوشته است که بر اساس حکم فرجامی شعبه ۳۹ دیوان عالی، پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه هم‌عرض می‌رود.

آقای رئیسیان گفته است که در رای دیوان عالی به جز نقض حکم اعدام گفته شده که «حتی حکم حبس قبلی که ۶ سال و سه ماه بود، بدون رعایت قواعد تعدد جرم بوده و بر خلاف ماده ١٣١ و مازاد بر مجازات قانونی است.»

در پنجم اردیبهشت ماه امسال اعلام شد که دادگاه انقلاب، این خواننده معترض را به اتهام فساد فی‌الارض به اعدام محکوم کرده است.

آقای رئیسیان در آن زمان گفته بود، شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان در اقدامی بی‌سابقه حکم دیوان عالی درباره لغو حکم اعدام را ارشادی دانسته است.

او گفته بود: «نکته عجیب اینجاست که دادگاه علاوه بر اعدام، توماج صالحی را به دو سال ممنوعیت از خروج از کشور و دو سال ممنوعیت فعالیت‌های هنری محکوم کرده است.»

دادگاه انقلاب «معاونت در بغی، اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و دعوت به آشوب موضوع ماده ۵۱۲ قانون مجازات» را از مصادیق «افساد فی‌الارض» دانسته بود.

توماج صالحی، ۹ آذر ۱۴۰۲،‌ کمتر از دوهفته پس از آزادی از زندان، مجددا در شهر بابل با «ضرب و شتم» بازداشت شد.

او یکی از برجسته‌ترین رپرهای معترض ایرانی است و اولین بار در شهریور ماه ۱۴۰۰ پس از خواندن آهنگ «سوراخ موش بخر» بازداشت شد.

در آبان ماه سال ۱۴۰۱ و همزمان با اعتراضات سراسری در ایران و پس از نزدیک به دو ماه زندگی در اختفا، او در خانه‌ای در روستای گردبیشه استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شد.

بازداشت توماج صالحی با واکنش‌های زیادی رو به رو شد و درخواست آزادی این هنرمند ایرانی در سراسر جهان مطرح شد.

او در زندان به شدت تحت شکنجه قرار گرفته است.

اسم
نظر ...