شنبه - ۲۶-۰۳-۱۴۰۳
فلاکت دین یک باره هم بیان و هم اعتراض علیه فلاکت واقعی است.دین آه آفریده ستم دیده،دل جهانی بی دل،و روح شرایط بی روح است.افیون توده هاست

شوراها

گرایش کمونیسم شورایی

حمله ای حساب شده که به روزها اضطراب پایان داد!


اخبار روز
20-04-2024
272 بار خواندە شدە است

بە اشتراک بگذارید :


حمله ای حساب شده که به روزها اضطراب پایان داد!

 

به نظر می‌رسد حمله شب گذشته اسرائیل به خاک ایران، به یک دوره ی تنش های بسیار خطرناک بین دو دشمن دیرینه، موقتا پایان داده است.

رویترز می نویسد حمله اسرائیل به ایران پس از چندین روز تردید، کم اثر و محدود و به گونه‌ای تنظیم شده بود که خطرات وقوع یک جنگ بزرگ را کاهش دهد، حتی اگر در واقعیت تابوی حملات مستقیم شکسته شده باشد.

کابینه جنگی بنیامین نتانیاهو ابتدا برنامه‌هایی را برای حمله قاطعانه ای در شب دوشنبه در داخل خاک ایران را تایید کرد، اما در آخرین لحظه این حمله ملغی شد.

سه منبع آگاه به رویترز گفتند سه عضو رأی‌دهنده در کابینه جنگی پاسخ‌های بیش از حد شدید را – از جمله حمله به مکان‌های استراتژیک شامل تأسیسات هسته‌ای ایران که تخریب آن‌ها قطعاً منجر به یک درگیری منطقه‌ای وسیع‌تر می‌شد – رد کرده بودند. با توجه به اختلافات درون کابینه و هشدارهای شدید از شرکایی از جمله ایالات متحده و کشورهای خلیج فارس برای عدم تشدید وضعیت، و نیاز به حفظ نظر مثبت بین‌المللی نسبت به اسرائیل، برنامه‌ها برای واکنش سپس دو بار در دو جلسه کابینه جنگی به تعویق افتاد.

پیش از حمله، سخنگوی دایره دیپلماسی عمومی ملی دولت نقل کرده بود نتانیاهو گفته است اسرائیل به هر شکلی که مناسب تشخیص دهد از خود دفاع خواهد کرد.

رویترز با بیش از دوازده منبع در اسرائیل، ایران و منطقه خلیج فارس، همچنین ایالات متحده صحبت کرده است. آن ها از شش روز پرتلاطم تلاش‌ در خلیج فارس، ایالات متحده و بین برخی از برنامه‌ریزان جنگی اسرائیل برای محدود کردن پاسخ به اولین حمله مستقیم ایران به رقیب سرسخت خود پس از دهه‌ها جنگ سایه‌، سخن گفته اند.

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن به رویترز گفت: “ما در مورد خطر جدی ناشی از تشدید بیشتر تنش ها هشدار دادیم،” وی افزود درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر عواقب فاجعه‌باری خواهد داشت و توجه جهانی را از جنگ جاری اسرائیل در غزه منحرف می کند. الصفدی گفت کشورش، که با اسرائیل مرز مشترک دارد برای “همه روشن کرده است که میدان جنگ برای اسرائیل و ایران نخواهد بود. این موضع قاطع به طور قطع به همه ابلاغ شده است.”

به نظر می رسد حمله نهایی در روز جمعه به پایگاه نیروی هوایی ایران نزدیک شهر اصفهان، در عمق خاک این کشور و به اندازه کافی نزدیک به تأسیسات هسته‌ای صورت گرفته و پیامی بوده است که اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران دسترسی دارد. این حمله اما بدون استفاده از هواپیما، موشک‌های بالستیک، ضربه زدن به مکان‌های استراتژیک یا ایجاد خسارت بزرگ انجام شد.

ایران گفت که در اوایل روز جمعه سیستم‌های دفاعی آن سه پهپاد را بر فراز یک پایگاه نزدیک اصفهان سرنگون کرده است. اسرائیل در مورد این حادثه اظهارنظر رسمی نکرده است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن گفت ایالات متحده در هیچ عملیات تهاجمی دخالت نکرده است، و یک مقام ایرانی به رویترز گفت نشانه‌هایی وجود دارد که پهپادها از داخل ایران توسط “نفوذی‌ها” پرتاب شده‌اند، که نیاز به تلافی مجدد از سوی جمهوری اسلامی را از بین ببرد.

یک منبع آشنا با ارزیابی‌های اطلاعاتی غربی از این حادثه نیز تایید کرد شواهد اولیه نشان می‌دهد اسرائیل پهپادها را از داخل خاک ایران پرتاب کرده است. وزارت امور خارجه ایران به درخواست برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداد.

ایتمار رابینوویچ، سفیر سابق اسرائیل در واشنگتن گفت: “اسرائیل سعی کرد بین نیاز به پاسخ دادن و تمایل به ورود به چرخه‌ای از عمل و واکنش متقابل که فقط به تشدید بی‌پایان تنش ها منجر می‌شود، تعادل برقرار کند،” . او این وضعیت را به رقصی توصیف کرد، که در آن هر دو طرف نیت‌ها و گام‌های بعدی خود را به یکدیگر اعلان می‌کنند.

عبدالرحمن الراشد، تحلیلگر باتجربه سعودی به رویترز گفت: “یک احساس راحتی عمومی در سراسر منطقه خلیج وجود دارد. به نظر می‌رسد که حمله محدود و متناسب بوده و خسارت محدودی ایجاد کرده است. من آن را به عنوان یک کاهش تنش می‌بینم،”

اسم
نظر ...