شنبه - ۲۶-۰۳-۱۴۰۳
فلاکت دین یک باره هم بیان و هم اعتراض علیه فلاکت واقعی است.دین آه آفریده ستم دیده،دل جهانی بی دل،و روح شرایط بی روح است.افیون توده هاست

شوراها

گرایش کمونیسم شورایی

ایران با بیش از ۳۰۰ بهپاد و موشک حمله کرد؛ اسرائیل: خسارات جزیی بود


اخبار روز
14-04-2024
298 بار خواندە شدە است

بە اشتراک بگذارید :


ایران با بیش از ۳۰۰ بهپاد و موشک حمله کرد؛ اسرائیل: خسارات جزیی بود


ایران شنبه شب یک حمله هوایی گسترده به اسرائیل انجام داد و بیش از ۳۰۰ پهپاد و موشک را به سوی این کشور پرتاب کردند. مقامات نظامی اسرائیل گفتند که این حملات تنها خسارات جزئی به یک پایگاه نظامی اسرائیل وارد کرده است و بیشتر تهدیدات رهگیری شده است. ایالات متحده اعلام کرده است به سرنگونی ده ها پهپاد و موشک کمک کرده است.

به گزارش رسانه ها، این حمله گسترده به اهدافی در داخل اسرائیل و قلمرو تحت کنترل آن، فصل جدیدی را در جنگ سایه طولانی مدت بین ایران و اسرائیل گشوده است.

سپاه پاسداران ایران در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی پخش شد، اعلام کرد «در واکنش به جنایات رژیم صهیونیستی» ده‌ها پهپاد و موشک از ایران به سوی اسرائیل شلیک کرده است. سپاه مدعی شد اهدافی نظامی در اسرائیل را هدف قرار داده و آن ها را منهدم کرده است. سپاه در بیانیه خود هشدار داد و گفت حملات متقابل را با قدرت بیشتری پاسخ خواهد داد.

به گفته اینبار گاتر، سخنگوی مرکز پزشکی سوروکا در جنوب اسرائیل، در مجموع ۱۲ نفر در طول شب به این مرکز پزشکی شدند.

یکی از مناطقی که هدف قرار گرفت بلندی های جولان، منطقه ای استراتژیک هم مرز با سوریه بود که اسرائیل نزدیک به ۶۰ سال پیش آن را ضمیمه خود کرد. حزب‌الله لبنان هم اعلام کرد ده‌ها راکت به یک پادگان اسرائیلی در این منطقه شلیک کرده است.

در ساعات پس از این حملات، در حالی که حکومت تعدادی از هواداران خود را به خیابان آورده بود تا «نمایش قدرت» حکومت را جشن بگیرند، آژیرهای حمله هوایی در بخش‌های وسیعی از جنوب اسرائیل، کرانه باختری و بلندی‌های جولان به صدا درآمد. دولت اسراییل همچنین هشدارهایی درباره ورود موشک‌های احتمالی به صحرای نقب، جایی که چندین پایگاه نظامی وجود دارد، ارسال کرد. و حریم هوایی اسرائیل، اردن، عراق و لبنان بسته شد.

صبح امروز، رسانه های خبری اسرائیل تصاویری از عملیات در فرودگاه بن گوریون، خارج از تل آویو، و بازگشت جت ها به پایگاه هوایی در صحرای نقب را پخش کردند. ارتش اسرائیل می گوید این پایگاه در حمله ایران آسیب جزئی دیده است.

دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت ایران ده‌ها موشک زمین به زمین به سمت اسرائیل شلیک کرد که بیشتر آنها در خارج از مرزهای اسرائیل رهگیری شدند. به گفته ی وی بیش از ۱۰ موشک کروز به سوی اسرائیل شلیک شد. هاگاری گفت بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای بدون سرنشین و موشک ایرانی به یکی از تاسیسات نظامی اسرائیل آسیب جزئی وارد کرد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده، گفت اسرائیل “پاسخ مهمی” به این حمله خواهد داد.

نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد با هشدار به آمریکا گفت: «اگر رژیم اسرائیل اشتباه دیگری مرتکب شود، پاسخ ایران به میزان قابل توجهی شدیدتر خواهد بود». وی گفت جمهوری اسلامی اکنون “مسئله را پایان یافته می داند”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، حمله ایران را محکوم کرد و گفت که «عمیقاً از خطر واقعی تشدید تنش ویرانگر در سطح منطقه نگران است».

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل، دیمیتری پولیانسکی، در برنامه شبکه اجتماعی تلگرام گفت که شورای امنیت علاوه بر نامه ای از سوی اسرائیل، نامه ای از ایران دریافت کرده است که در آن گفته شده حمله این کشور در چارچوب منشور سازمان ملل متحد حاکم بر حق دفاع از خود است. پولیانسکی گفت: نامه ایران هشدار می دهد اگر اسرائیل اقدامی صورت دهد، ایران به شیوه ای قدرتمندتر و قاطع تر پاسخ خواهد داد.”

بایدن: آمریکا در اقدامات احتمالی اسرائیل علیه ایران مشارکت نخواهد کرد

یک مقام رسمی آمریکا به سی ان ان گفت جو بایدن رئیس جمهوری این کشور در تماس تلفنی با نخست وزیر اسرائیل که ساعاتی بعد از حمله ایران به اسرائیل انجام شد، تصریح کرد واشنگتن در هرگونه اقدامات احتمالی اسرائیل در واکنش به حملات ایران مشارکت نخواهد کرد.

بایدن بار دیگر بر تعهد امریکا برای حمایت از اسرائیل تاکید کرده است. بایدن تعطیلات آخر هفته خود را کوتاه کرد تا با تیم امنیت ملی خود جلسه برگزار کند. وی همچنین با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت و گو کرد. بایدن پس از نشستکابینه امنیتی خود در شبکه X نوشت: «تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و نیروهای نیابتی‌اش، مستحکم است».

ترامپ نیز به حمله جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و گفت: حمله به اسرائیل به دلیل ضعف بزرگی است که ما نشان داده ایم و این غیرقابل باور است. اگر ما بر سر کار بودیم این اتفاق نمی‌افتاد.

رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد شورای امنیت ساعت ۱۶ روز یکشنبه جلسه اضطراری برای بررسی حملات ایران به اسرائیل برگزار می کند. گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، درخواست این جلسه را داده است.

اسم
نظر ...